عادت های سالم تغذیه‌ای

عادت های سالم تغذیه‌ای
در این مقاله به چند روش ساده برای آموزش رفتارهای سالم تغذیه‌ای به کودکان اشاره می شود...
 
 
عادت چیست؟
شما میتوانید درباره ی رفتارها ی گوناگون تغذیه‌ای و خوب یا بد بودن این رفتارها با فرزندان تان صحبت کنید. بدون شک،آن ها تاکنون رفتارهای خوب زیادی را یاد نگرفته اند.
از آنها بخواهید فهرستی از رفتارها و عادت‌های پسندیده و شایسته‌ای، مثل: دست شستن، انجام ورزش های روزانه، صبحانه خوردن،احترام به پدر و مادر و مهربان بودن با سایرین تهیه کنند.

 

از آنجایی که پدرومادر مسئول برنامه ریزی برای تهیه خوراک روزانه ای اعضای خانواده شان هستند،خوب است سعی کنند با استفاده از روش هایی جالب و متنوع ،عادت های سالم تغذیه‌ای را به اعضای خانواده شان آموزش دهند.
بی گمان،این وظیفه آن هاست که با گوشزد کردن پیامدهای رفتارهای نامناسب تغذیه‌ای،فرزندان شان را نسبت به بیماری ههای مثل :پرخوری،کم تحرکی و خوردن خوراکی های ناسالم و غیربهداشتی آگاه کنند.
در واقع ، پدر و مادر باید مانع از ادامه ی رفتارها و عادت های اشتباه فرزندانشان شوند.

 

در اینجا به چند روش ساده برای آموزش رفتارهای سالم تغذیه‌ای به کودکان اشاره می شود:
چند کتاب و مجله ی علمی و آموزنده درباره ی اهمیت تغذیه و نقش آن بر سلامت جسمی و روانی کودکان و انجام ورزش ها و نرمش های مناسب کودکان، که به زبانی ساده و در حد فهم و توان ذهنی آنها نوشته شده باشند، تهیه کنید و در دسترس فرزندانتان قرار دهید.

 

درباره ی شش گروه مواد غذایی، یعنی غلات، پروتئین ها، چربی ها، لبنیات، میوه ها و سبزی های مورد نیاز بدن کودکان، به کمک فرزندانتان تحقیقی انجام دهید و درباره ی نتیجه ی آن با آنها صحبت کنید.

 

درباره ی پرخوری و بی اشتهایی روانی اطلاعاتی ساده و در حد فهم فرزندانتان، به آنها بدهید.

 

فرزندانتان را با خود به خرید مواد غذایی گوناگون، اعم از مواد لبنی، گوشت، نان، میوه و سبزی ها ببرید و درباره ی مزیت ها و ویژگی های هر یک از این مواد توضیحاتی بدهید


عادت های ناسالم تغذیه‌ای 
از آن جایی که (( غذا خوردن )) رفتاری اکتسابی و آموختنی است، اگر کودکان شاهد رفتارهای صحیح تغذیه‌ای اعضای خانواده ی خود باشند، به طور حتم، آنها را الگو و سرمشق خود قرار خواهند داد، و برعکس.
پدر و مادر، حتی اگر خودشان هم کلم، کدو یا اسفناج را دوست ندارند لازم است احساس خود را نسبت به خوردن آنها، مخفی نگه دارند. در غیر این صورت، ممکن است موجب تنفر فرزندانشان از این گونه مواد غذایی شوند.

 

پدر و مادر ضروری است بکوشند نه تنها برنامه ای سالم و متنوع برای تغذیه ی اعضای خانواده شان تنظیم کنند، بلکه نسبت به اجرای آن مصمم و ثابت قدم نیز باشند.
افزون بر این، از آن جایی که کودکان تقلید کنندگان باهوشی هستند، می توانند رفتارهای ناسالم تغذیه‌ای را نیز خیلی زود یاد بگیرند.
 بنابراین، لازم است، پدر و مادر قبل از اینکه فرزندانشان به این گونه رفتارها عادت کنند، درباره ی علت نادرست بودنشان با آنها صحبت نمایند و یادآور شوند که چرا نمی خواهند آنها این گونه رفتارها را به صورت عادتی پایدار انجام دهند.
در غیر این صورت، مجبور به تغییر رفتار فرزندانشان، که کاری به مراتب پیچیده تر و مشکل تر از آموزش صحیح اولیه است،  می شوند.
برای مثال: اگر ترجیح می دهید که فرزندتان همراه با غذای روزانه اش، به جای هر گونه نوشیدنی گازداری، شیر بنوشد، بهتر است درباره ی فواید شیر با او صحبت کنید و او را تشویق نمایید تا هنگام انتخاب نوشیدنی، شیر را انتخاب کند.

 

برای یادگیری مطالب بیشتر،در تلگرام با اکانت  childhoodchildhood  عضو شوید ودر اینستگرام با اکانت  rooyeshetalaei ما را فالو کنید.  


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید