رویش طلایی کوچولوها
 
آیکن گفتگو با ما آیکن چت ایتا آیکن گفتگو با ما

صداهای سفید، مفید یا مضر؟

صداهای سفید، مفید یا مضر؟
بیشتر نوزادان شب‌ها راحت نمی‌ خوابند و پدر و مادر‌ها از هر ترفندی برای خواباندن آن‌ها استفاده می‌ کنند.

عادت به چرخه خواب و بیداری برای نوزادان، فرایندی زمان‌ بر است. بیشتر نوزادان شب‌ها راحت نمی‌ خوابند و پدر و مادر‌ها از هر ترفندی برای خواباندن آن‌ها استفاده می‌ کنند.

یکی از راه های رایج در بین والدین، استفاده از صداهای سفید است. حال این سوال پیش می آید که منظورمان از صداهای سفید چیست؟

صدای سفید به صدا‌هایی می‌گویند که صدا‌های محیط را تحت الشعاع قرار می‌دهند. اگر در شهر شلوغی زندگی می‌کنید، صدای سفید می‌تواند مانع رسیدن سر و صدای خیابان و ترافیک به گوش شما شود.

صدا‌هایی مانند صدای سشوار، دوش آب، ضربان قلب، جارو برقی، ماشین ظرفشویی، مخلوط کن و فن تهویه، در دسته ‌بندی صدا‌های سفید قرار می‌ گیرند.

مزایای استفاده از صدای سفید برای نوزادان

-وجود صدای سفید در محیط باعث به خواب رفتن سریع تر نوزادان می ‌شود.

-صدای سفید، سر و صدا‌های موجود در خانه را می ‌پوشاند (خصوصا سر و صدای کودکان دیگر خانه)

- صدای سفید تداعی کننده صدا‌های داخل رحم برای نوزاد است و به او احساس امنیت و آرامش می‌ دهد. به مدت ۹ ماه رحمی که نوزاد در آن زندگی می کرده، سرشار از صدا‌های گوناگون بوده است (ضربان قلب، صدای دستگاه گوارش، جریان خون و بسیاری صدا‌های دیگر) هم چنین صدا‌هایی از دنیای بیرون مانند سرو صدای خانه، گفتگو‌های والدین، صدای شهر و خیابان، ترافیک، موسیقی و تلویزیون را می‌ شنیده است. حال در نظر بگیرید که نوزاد از محیط شلوغ رحم به اتاق ساکت خود منتقل می‌شود! او نیاز دارد، صدایی او را به یاد دوران جنینی بیاندازد.

معایب استفاده از صدای سفید برای نوزادان

-استفاده از صدای سفید ممکن است به آستانه تحمل شنوایی کودک آسیب برساند. پزشکان صدایی با شدت بیشتر از 50 دسی بل را برای نوزادان مناسب نمی‌ دانند.

-  نوزادان برای خوابیدن به صدای سفید عادت می ‌کنند و بدون آن توانایی به خواب رفتن ندارند.

- تمامی نوزادان با صدای سفید احساس آرامش نمی ‌کنند. هنگام استفاده از سشوار برای خوابیدن نوزاد، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

- از باد گرم سشوار استفاده نکنید.

- سشوار را با فاصله از نوزاد نگه دارید.

- باد سشوار به صورت نوزاد نخورد.

-اگر نوزاد برهنه است و لباس تنش نیست، مانعی بین جریان باد سشوار و بدن نوزاد ایجاد کنید.

- مراقب دمای بدن نوزاد باشید، تا با وزش باد سشوار گرم نشود!

- صدای سشوار بقدری بلند نباشد که به شنوایی نوزاد آسیب بزند. ترک عادت خوابیدن با صدای سشوار  استفاده از صدای سشوار برای نوزاد، شاید راه حلی کوتاه مدت برای خواباندن او باشد، اما در بلند مدت بایستی راه چاره دیگری بیاندیشید.  نوزادان عاشق کار‌های تکراری اند. اگر صدای سشوار باعث آرامش و احساس امنیت نوزاد می‌شود. او برای خوابیدن در هر زمان به شنیدن آن صدا نیاز دارد.

برای از بین بردن این عادت می‌ توانید روش‌ های زیر را به کار ببرید:

- دیگر از صدای سشوار برای نوزاد استفاده نکنید! ممکن است چند روز اول برای آرام کردن و خواباندن نوزاد با مشکل مواجه شوید، اما نگران نباشید. نوزادان به سرعت به شرایط جدید عادت می‌کنند. نزدیکش باشید تا او احساس آرامش و امنیت کند.

-از روش گام به گام استفاده کنید. سشوار را در اتاقی دیگر روشن کنید و به تدریج از صدای آن فاصله بگیرید. سشوار را قبل از خوابیدن کودک خاموش کنید. این گونه به مرور کودک می‌آموزد که بدون صدای آن بخوابد.

- اگر نگران سوختن سشوار خود هستید، راه های آسانی وجود دارد!  ضبط صدای سشوار با موبایل،دانلود از سایت ها یا نصب اپلیکیشن هایی که دارای صدای سفید هستند.

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید