تأثیر مصرف فست فود بر عملکرد تحصیلی کودکان

تأثیر مصرف فست فود بر عملکرد تحصیلی کودکان
مصرف بیش از اندازه فست فودها در دانش آموزان منجر به عملکرد ضعیفی در دروس ریاضی، خواندن و علوم در سالهای بعدی می شود.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل اصلی چاقی در دوران کودکی است. متخصصان نظام سلامت معتقدند که مصرف غذاهای ناسالم ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت، فشار خون و سکته مغزی را افزایش می دهد.
 
براساس گزارش موسسه پیشگیری، در حال حاضر تقریبا ۴۰ درصد مواد تشکیل دهنده رژیم غذایی کودکان از چربی‌های ناسالم و قند می باشد و تنها ۲۱ درصد از کودکان و نوجوانان سنین ۶ تا ۱۹ ساله پنج وعده میوه و سبزیجات در روز مصرف می کنند.
 
در مطالعه حاضر پژوهشگران به بررسی تاثیر مصرف مواد غذایی ناسالم بر عملکرد تحصیلی کودکان پرداختند. تعداد۱۱۷۴۰ کودک ۱۱ ساله در این مطالعه طولی مشارکت داشتند و پرسشنامه هایی را در زمینه مصرف انواع خوراکی ها تکمیل کردند. نتایج حاکی از آن بود که تنها ۲۹% این کودکان هیچ گونه فست فودی مصرف نکرده بودند. حدود ۱۰% آنان هر روز و حدود ۴% تا ۱۰% دیگر تا ۶ بار در هفته فست فود مصرف می کردند و باقی شرکت کنندگان در این پژوهش بین ۱ تا ۳ بار در هفته فست فود مصرف می کردند.
 
عملکرد تحصیلی این کودکان سه سال بعد مورد ارزیابی قرار گرفت، نتایج نشان داد آن گروه از کودکان که تقریبا هروز در هفته فست فود مصرف می کردند نسبت به همسالانشان که اصلا فست فود نمی خوردند نمراتشان در دروس ریاضی، علوم و خواندن۲۰% پایین تر بود. و همچنین کودکانی که ۱ یا ۳ بار در هفته فست فود مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که فست فود مصرف نمی کردند در آزمون ریاضی نمرات کمتری کسب کردند. مطالعات دیگری نیز نشان داده اند که رژیم غذایی با چربی و قند بالا با اختلال در حافظه و یادگیری مرتبط است و بر رشد شناختی کودکان اثر می گذارد.
 

دکتر پورتل اظهار می دارد: شواهد بسیاری در تایید این موضوع وجود دارد که مصرف فست فود منجر به چاقی دوران کودکی می شود اما مشکلات به همین جا ختم نمی شود؛ مصرف بیش از حد فست فود ها بر عملکرد تحصیلی کودک و نوجوان هم اثر میگذارد. ما نمی گوییم که والدین هرگز نباید به فرزندان خود فست فود بدهند، اما بهتر است مصرف فست فودها محدود شود.

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید