رویش طلایی کوچولوها
 
آیکن گفتگو با ما آیکن چت ایتا آیکن گفتگو با ما

شیوه های ترغیب کودکان به خوردن غذاهای سالم

شیوه های ترغیب کودکان به خوردن غذاهای سالم
گرایش بچه ها به خوردن غذاهای آماده، مشکلات بسیاری از جمله چاقی مفرط را برای نسل امروز به ارمغان آورده است....
 
 
یکی از بزرگ ترین چالش های والدین ترغیب و عادت دادن کودکان به استفاده از غذاهای سالم و در عین حال لذت بردن از آنها است.
در واقع این روزها، بچه ها با هجوم بی پایان آگهی های انواع شیرینی ها، فست فودها، شکلات ها و دیگر خوراکی های ناسالم مواجه هستند که این غذاها به شدت موجب چاقی آنها نیز می شود. از این نکته نیز نباید غفلت کرد که هدف اصلی اینگونه تبلیغات هم بچه ها هستند.
به هر حال تکنیک ها و استراتژی هایی وجود دارد که می توان با به کار بستن آنها بچه ها از خوردن انواع غذاهای سالم لذت ببرند و به مرور بتوان عادات صحیح خوردن غذاهای سالم را در آنها نهادینه کرد.

 

1. وقت بگذارید و غذاهای خانگی درست کنید
در این عصر و دنیای مدرن، اغلب ما مشغله زیادی داریم. بسیاری از ما عنوان می کنیم که در پایان روز، وقت و انرژی کافی برای آشپزی و درست کردن غذای خانگی نداریم.
به هر حال چنین رفتارهایی تاثیر بسزایی روی کودکان دارد. توجه داشته باشید که عادت های غذایی بچه ها تا قبل از 12 سالگی شکل می گیرد.
شواهد علمی نشان می دهد که اگر والدینی عادات تغذیه ای درستی نداشته باشند و دارای اضافه وزن هم باشند، شانس اینکه فرزندان آنها هم دچار این مشکلات باشند، افزایش می یابد.
به منظور مقابله با این تهدید، اختصاص زمان و طبخ غذاهای خانگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، حتی اگر این اتفاق در هفته، دو یا سه روز بیفتد.
حتما نباید غذایی که داخل منزل تهیه می شود غذایی سخت و پر از مخلفات باشد، بلکه می تواند فقط مقداری گوشت کبابی با سبزیجات یا مخلوطی از سبزیجات پخته باشد. اما دقت داشته باشید که عادت های آشپزی شما، تاثیری بیش از آنچه فکر می کنید بر عادت های غذایی کودک تان دارد.

 

2. کودکان را درگیر کار آشپزی کنید
یکی از بهترین راههایی که می توان کودکان را به خوردن غذاهای سالم عادت داد، پیدا کردن علاقمندی های غذایی او و شیوه های طبخی است که بیشتر می پسندد.
فرزندان خود را درگیر پروسه آشپزی از ابتدا تا انتها کنید. یعنی از مرحله ای که لیست خرید تهیه می کنید، خرید مایحتاج آشپزی و البته پخت غذا. در کلیه مراحل از مشارکت بچه ها استفاده کنید. بچه های کوچک تر را در آماده سازی غذاهای ساده تر به یاری بگیرید و به بچه های بزرگ تر اجازه دهید در تهیه غذاهای سخت تر و حتی تزیین غذا کسب تجربه کنند.

 

3 . میوه ها شیرینی طبیعی هستند
عموما بچه ها میوه هایی مثل سیب، انگور، پرتقال و .. را دوست دارند، پس از همین علاقه کودکان برای رسیدن به منظور خود استفاده کنید. به جای اینکه یک بسته چیپس، پفک، بیسکویت یا انواع آبمیوه های بسته بندی را برای میان وعده فرزندان تان بگذارید، برای آنها انواع میوه های تازه و پوست کنده را آماده کنید.
اگر فکر می کنید بچه ها برای خوردن این میوه ها نیاز به انگیزه دارند، میوه ها را داخل کارامل یا شکلات مایع غوطه ور کنید و در اختیار کودکان قرار دهید.
سعی کنید همیشه میوه پوست کنده و آماده در دسترس کودک باشد تا ترغیب به خوردن آن شود.

 

4. نگذارید غذاهای ناسالم، غذای اصلی و دایم بچه ها شوند
منطقی است که اجازه دهید فرزندتان بعد از مثلا یک هفته خوردن غذاهای سالم یک بار هم غذاهایی مثل فست فودها را بخورد. اما باید دقت داشته باشید که مقدار آن زیاد نباشد و این نوع غذاها غذای اصلی او نشوند.
مثلا یک تکه شکلات یا کمی شیرینی کافی است و هرگز نگذارید به مقدار زیاد از این نوع خوراکی ها آن هم در تمام روزهای هفته بخورد.
به بچه ها تفهیم کنید که این نوع خوراکی ها جنبه تفننی داشته و هر از گاهی باید مورد استفاده قرار گیرند.

 

5. از شیوه امتیازدهی استفاده کنید
بچه ها جایزه گرفتن را دوست دارند پس می توان برای خوردن غذاهای سالم یک امتیاز ویژه در نظر گرفت.
مثلا کودک با خوردن غذاهای سالم، بالاترین امتیاز( 10 امتیاز)، تنقلات سالم، امتیاز متوسط( 5 امتیاز)، میان وعده های ناسالم، امتیاز منفی(5- امتیاز) و با خوردن غذای ناسالم، بدترین نمره منفی( 10- امتیاز) می گیرد.
مقرر کنید جمع این امتیازات در پایان هفته، جایزه خاص خود را دارد. مثلا برای دریافت یک بسته متوسط شیرینی باید 150 امتیاز کسب کرده باشد و یک بسته کوچک شیرینی نیازمند کسب 100 امتیاز است و حتی مثلا گرفتن اجازه برای دیر خوایبدن نیاز به 75 امتیاز دارد و ساعت بیشتر برای تماشای تلویزیون، 50 امتیاز می خواهد.
اگر چه زمان زیادی می برد تا عادت تغذیه ای بچه ها اصلاح شود و تمایل به خوردن غذاهای سالم پیدا کنند، اما جای تردید نیست که با این روش علاوه بر اینکه حتما به غذاهای سالم روی می آورند، می توانند از عمر طولانی و در سلامت نیز بهره مند شوند.

 

برای یادگیری مطالب بیشتر در حوزه کودک، در تلگرام با اکانت  childhoodchildhood  عضو شوید ودر اینستگرام با اکانت  rooyeshetalaei ما را فالو کنید.

 

 

  


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید