رویش طلایی کوچولوها
 
آیکن گفتگو با ما آیکن چت ایتا آیکن گفتگو با ما

ترس کودکان از حمام

ترس کودکان از حمام
حمام کردن را به وسیله اسباب‌بازی به بازی و شادی تبدیل کنید. به کودکان اجازه بازی در حمام و تولید کف و حباب را بدهید...
• معمولاً کودکان از شستن سرشان بدشان می‌آید و از اینکه آب و کف درون بینی و دهانشان برود و چشمشان با شامپو بسوزد می‌ترسند.

 • بعضی از کودکان وقتی در حمام آب روی صورتشان بریزد، بدشان می‌آید. در این حالت شما بایستی با دست جلوی ریخته شدن آب و کف به صورت آن‌ها را بگیرید.

 

• تعدادی از بچه‌ها از رفتن زیر دوش حمام می‌ترسند که شما برای برطرف کردن این مشکل بهتر است با کاسه کوچک  آب روی سرشان بریزید.

مراحل حمام کردن:

مراحل حمام کردن خودتان را به کودکان نشان دهید و در مورد هر کدام با او صحبت کنید. کودک بایستی شما را حین شستشو و حمام کردن تماشا کند و به او دلیل استفاده از شامپو یا صابون را شرح دهید.

در  حمام با کودک بازی کنید

حمام کردن را به وسیله اسباب‌بازی به بازی و شادی تبدیل کنید. به کودکان اجازه بازی در حمام و تولید کف و حباب را بدهید. به خاطر داشته باشید حمام بهترین جا برای بازی‌هایی است که محیط را کثیف می‌کنند. پس این فرصت‌ها را در  حمام برای فرزندتان ایجاد کنید تا هم کارتان کمتر هم حمام رفتن برای آنان جذاب‌تر گردد.


این کارها را انجام دهید:

- آشنا ساختن کودک با محیط و لوازم حمام و توضیح و تشریح هر کدام می‌تواند در کاهش ترس کودکان از حمام کمک کننده باشد.

- ایجاد محیط شاد و جذاب و بازی با کودک درحمام می‌تواند محرک‌های ترس‌آور را کاهش داده و حمام را به محیط دوست‌داشتنی برای کودک تبدیل کند.

- استفاده از بازی درمانی برای آشتی دادن کودک با حمام.

بازی آشتی با حمام

در این بازی با تبدیل کردن فضای حمام به محیط شادی و خنده می‌توانید کودکانی را که از حمام می‌ترسند ترغیب به حمام رفتن کنید.

 پدر یا مادر تشت بزرگی را پر از آب کرده و در حمام قرار می‌دهند سپس با لباس راحتی و درحالی‌که در حمام بازاست داخل حمام  رفته بدون اینکه کودک را صدا بزنند تا آن‌ها را ببینند، درون تشت رفته و شروع به آب بازی و شادی می‌کنند پدر یا مادر بایستی به صورت نمایشی از آب بازی و حمام لذت ببرند تا کودک از روی کنجکاوی به دیدن والد خود بیاید.
 
پس از اینکه کودک جلوی در حمام دیده شد نباید از او بخواهید که به شما ملحق شود باید با نهایت خرسندی و شعر و آواز زیر دوش رفته و از حمام بیرون رود. پس از دو سه بار انجام دادن این کار کودک خودبه‌خود به  پدر یا مادر خود ملحق می‌شود.
پس از ملحق شدن کودک باید یکی دو بار آب روی سر کودک نریزید و به همین آب بازی کفایت کنید. سپس با کاسه کوچکی که به کودک داده می‌شود از خودش بخواهید که آب روی سر خودش یا پدر و مادر بریزد.
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید