چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازیم( بخش اول)

چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازیم( بخش اول)
این مقاله خلاصه ای از کتاب چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازیم نوشته شاکونتالادوی( Shakuntala Devi ) است. آیا می توان نبوغ را در فرزندتان بیدار کنید ؟ این سوالی است که شاکونتالادوی نویسنده کتاب در تلاش است تا به آن پاسخ گوید. بدون شک مطالعه این کتاب برای والدین کودکان دبستانی می تواند ارزشمند و مفید واقع شود .
هنگامی که نوزادی  به دنیا می آید، معجزه خلقت  یعنی مغز در وجود او متجلی  می شود.
این موهبت الهی، چاه بی  تهی  است  که فرزندان  می توانند  برای  سیراب  کردن  عطش ابدی اشان  برای دانستن از آن آب  بکشند.
 اندامی  است  که کودک  از  طریق   آن می تواند  هزاران راه ممکن  برای  رسیدن  به رویاها ،تصورات و آرمان ها ی خود کشف کند.

 

تعریف نابغه در فرهنگ  و بستر :
کسی که توانایی فطری ذهنی، یا استعدادی  منحصر به فرد  داشته  باشد، کسی که روحیه  او الهام  بخش، یا زندگی  بخش  یک قوم باشد، کسی  که والاترین  استعدادهای  ذهنی  به  صورت  موهبت به  او اهداء  شده  باشد.

 

در فرهنگ آکسفورد  نبوغ  چنین تعریف  شده است :
روح  حافظ  شخص، مکان یا  سازمان، استعدادی طبیعی، عطیه خاص  ذهنی، استعداد ذهنی  غریزی و خارق  العاده  که در خدمت  تخیل، خلاقیت  یا اختراع  قرار گیرد.
هر انسانی  در خود « استعدادی ذاتی » و « توانی  منحصر به فرد »  دارد.
 هر کودکی  با مغزی  به دنیا می آید که از نظر  علمی توان  بالقوه داشتن  «والاترین  استعدادهای  ذهنی » و « موهبت های  خاص  ذهنی » و همچنین  « استعدادهای  غریزی، خارق العاده، تخیلی، خلاقانه و مخترعانه » را دارد در توصیف  معنوی تر « روح حافظ »  مترادف با  «فرشته  نگهبان »،مادر خوانده  پریا، راهنما،کمک  غیبی  یا الهام و..... و نبوغ  است.

 

*****
کودک هر انسانی، منحصر به فرد است و می تواند  مانند یک نابغه  بدرخشد.
اگر با  عشق  از او حمایت کنید و باورش  کنید، هرگز  دچار  احساس  کمبود و حقارت که مانع موفقیت است، نخواهد شد. در عوض  خود دوستی و اعتماد به نفس در او تقویت  خواهد  شد  که هر  دو   از لوازم آزاد کردن  آن  توان بالقوه بسیار مهم  یعنی نبوغ درون  است که هنوز دست نخورده  است.
با تقویت  خود دوستی  و اعتماد به نفس  در کودک  زمینه های  آزاد شدن   توان  بالقوه  بسیار مهم  یعنی  نبوغ درون که هنوز  دست نخورده  است مهیا  می شود.
 
اگر شما  فرزندتان را باور کنید، او نیز  خود را باور خواهد  کرد.
 فرزند  شما  از همین حالا هم  از تیز هوشی  فطری  برخوردارست. زیرا استعداد داشتن  قدرت  ذهنی  خارق  العاده  بالقوه  در مغز وجود دارد. کودک  شما از توان بالایی  برای اختراع  کردن برخوردارست و موهبت داشتن ذهنی  با تخیلات و خلاقیت های رنگی و قوی به او عطا شده است.
 اعتماد، حمایت، داده های ذهنی، اعتقاد شما به فرزندتان امکان می دهد  همه این ویژگیها را با موفقیت بروز دهد.

 

با بی اعتقادی  به فرزند، نبوغ  را از درون تخریب  می کنید. برعکس، با اعتقاد راسخ نسبت به فرزندتان، مانند  خورشید خواهید  شد که نور خود را بر غنچه ای  می تاباند تا آن را به گلی  شکفته مبدل  کند.

 

برای  بروز  نبوغ در فرزندتان  به سه عامل  زیر  توجه کنید:
- باور کنید که شما می توانید  نبوغ را  فرزندتان  بیدار کنید.
-باورکنید  که فرزندتان  توان آن را دارد  که یک نابغه شود.
- هر گز اجازه  ندهید  به فکرتان خطور کند و هرگز  ابراز نکنید که فرزندتان  کم هوش  و کم استعداد  است.
اگر  این  سه  عامل  کلیدی را در ذهنتان حک کنید ، برای انجام ماجرایی  بسیار  مهم  آماده اید:  بیدار کردن  نبوغ در فرزندتان
****
در جهت  نبوغ  کودک  نوپایتان  باید  چهار قدم را بردارید:
1- شرایط هدایت کننده ایجاد کنید.
گل در  خاک مناسب  و شرایط زیست  محیطی مناسب  رشد می کند. فرزند آدمی نیز در  شرایط هدایت کننده و مناسب  گل می کند.

 

2-همواره راهنمایی کنید،دستور ندهید.
کودک نسبت به لحن صدای  شما بسیار  حساس  است. آهنگ  صدای  خود  را چنان تنظیم کنید که  ملایم و ترغیب  کننده باشد. اگر فرزندتان فشاری  احساس کند ، هرگز به نتایج  دلخواه  نخواهید رسید.
 یادگیری باید برای فرزندتان تجربه ای لذتبخش باشد. اگر احساس کند  یادگیری  را به او تحمیل  کرده اند، دیگر  لذت بخش  نخواهد بود.

 

3-صبور باشید نه متوقع
 روانشناسان کودک دریافته اند  که کودک تا  سن شش سال و گاه بیشتر، به هر موضوعی نمی تواند بیشتر از دو دقیقه  توجه کند. یعنی  کودک پس از دو  دقیقه حواسش از کاری که شما می کوشید او را به آن  مشغول  کنید  پرت  می شود  و سرگرم  بازی  با عروسک  خود می شود و مجبورش  نکنید به انجام کار مورد نظر شما  ادامه دهد زیرا  فقط  باعث  آزار  او می  شود.

 

4-دانش را به همراه عشق  هدیه کنید
والدین مانند همه انسانها، میل  به ابراز  اشتیاق و تعصب بیش  از حد  دارند و لذا گاهی خود و فرزندانشان را تحت فشار بیش از حد  قرار می دهند.
ممکن است  وقتی  مشتاق  و حتی نگران  بیدار کردن  نبوغ  در فرزندتان  هستید  یک عامل حیاتی را فراموش  کنید  و آن شادی  فرزندتان است.
همواره دانش و تشویق  خود را  به همراه  عشق و مهربانی تفویض کنید. زیرا  نبوغ  باید برای  کودک  یک موهبت  باشد  نه یک تحمیل.
 
ناشناس
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ France
5
0
0

سلام ممنون از ارسال مطالب خوب لطفا اطلاع رسانی شود از کدام کتابفروشی میتوانم این کتاب را تهیه کنم.

ادمین رویش
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ Iran
0
0
0

سلام، ممنون از شما، کتاب "راز خلاقیت نوابغ" را ما به شما پیشنهاد میدهیم.تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید