رویش طلایی کوچولوها
 
آیکن گفتگو با ما آیکن چت ایتا آیکن گفتگو با ما

نیمکره های مغز

نیمکره های مغز
در این مقاله پروفسور شیچیدا به بررسی عملکردهای نیمکره راست و چپ مغز می پردازد. نیمکره چپ مغز به عنوان نیمکره تحلیلی شرح داده می شود زیرا به صورت خطی عمل کرده و الگوی مرتبی از یک نقطه به نقطه دیگر داشته و به طور مرحله به مرحله حرکت می کند. این موضوع در پردازش اطلاعات کلامی (زبان) بسیار موثر است. نیمکره راست مغز بخش خلاق مغز است؛ جایی که جستجو می کند، الگوها را می سازد و رابطه بین قسمتهای جداگانه را تشخیص می دهد. این نیمکره به صورت خطی حرکت نمی کند اما به طور همزمان پردازش می کند. این قسمت مغز در پردازشهای دیداری و فضایی بسیار موثر است.

عملکردهای نیمکره چپ مغز

عملکردهای منطقی
سازگاریهای جزئی
کنترل حقایق
کلمات و زبان
گذشته و حال
ریاضی (مبتدی) و علم
قابلیت درک کردن
دانستن(حقایق)
تصدیق کردن
فهم الگو و نظم
دانستن نام اشیا
کارکرد بر اساس واقعیت
تدابیر طرحها
عملکرد بر اساس احتیاط

عملکردهای نیمکره راست مغز

عملکردهای حسی
"تصویر کلی و دراز مدت"جهت دار
قوانین قوه تخیل
علائم و تصویر
حال و آینده
فلسفه و مذهب-ریاضی حرفه ای(توسط دانشمندان)
توانایی درک کردن معنای چیزی
اعتقادات (شم، شهود)
سپاسگذار بودن
استنباط فضایی
دانستن کاربرد اشیا
عملکرد بر اساس تخیل
بررسی امکان ها
عملکرد عجولانه و مخاطره کردن
با احتیاط عمل کردن
مخاطره کردن

 

نیمکره های راست و چپ مغز در طول مراحل رشد یک کودک نقش مهمی ایفا می کنند. برخی اوقات عملکردهای دو نیمکره همانطور که در تصویر نشان داده شده است در قسمتی که پلی بین نیمکره راست و چپ است همدیگر را همپوشانی و کامل می کنند و اطلاعات از روی این پل عبور کرده و از یک نیمکره به نیمکره دیگرمنتقل می شوند. پروفسور شیچیدا معتقد است که هر دو نیمکره دارای اهمیت یکسانی است.

شاید والدین به منظور رشد رضایت بخش یک کودک نیازمند دانستن مراحل رشد مغز باشند:

    مغز انسان بلافاصله پس از تولد رشد خواهد کرد.
    بین سنین 5 تا 6 سالگی حدود 70% مغز رشد می کند.
    زمانی که انسان به سن نوجوانی(10 تا 11 سالگی) می رسد تقریبا 90% مغز او رشد کرده است.
    مغز انسان درست قبل از رسیدن به بزرگسالی(20 سالگی) به رشد کامل رسیده است.

برخلاف تصور غلط رایج، کودک باید در محیطی آرام و شاد بیاموزد نه به سبک یادگیری "نظامی" که در آن کارهای کلاسی سخت و کسل کننده است.

ضمنا منظم بودن مهم است اما موثرترین راه برای به ظهور رساندن استعداد مادرزادی یک کودک نیست.

مهم است که در طول دوره پیش دبستانی و کل دوران دبیرستان پایه محکمی برای کودک ایجاد کنیم.

راهنمایی کودکان در یک مسیر درست در مراحل اولیه مهم است زیرا تصحیح آنها در مراحل بعد دشوارتر و نیازمند تلاش بیشتری خواهد بود.

افرادی که نیمکره چپ در آنها نیمکره غالب است

هدایت شدن با نیمکره چپ: نظریه ها حاکی از این مطلب هستند که افرادی که نیمکره چپ شان نیمکره غالب است به طرز منطقی و مرتب واکنش نشان می دهند و این گروه در ریاضی و علوم قوی هستند و می توانند به سوالها به سرعت پاسخ دهند.

افرادی که نیمکره راست در آنها نیمکره غالب است

برعکس، افرادی که نیمکره راست در آنها نیمکره غالب است افرادی خیال پرداز هستند که توسط قدرت درون یابی و خلاقیت هدایت می شوند. این افراد به طور عمیق فکر می کنند و ممکن است از هوش بالایی برخوردار باشند. آنها دانش آموزان خوبی در هنر و علوم اجتماعی هستند. در مقایسه با افراد با نیمکره چپ غالب که افرادی محتاط اند، خودجوش تر هستند. آنها همچنین افرادی خیال پرداز هستند که ترجیح می دهند در زمان تصمیم گیری دنبال احساسات درونی خود بروند.

افرادی که در آنها هر دو نیمکره به طور یکسان کار می کنند

با دانستن ویژگیهای هر دو نیمکره، شخصی ممکن است یک چنین سوالی را مطرح کند" شخصی می تواند دارای کیفیتهایی از هر دو نیمکره باشد و این نیمکره ها به طور رضایتبخشی عمل کنند؟" پاسخ "مثبت" است.

"دانشمندان یک منطقه ی میانی مهم در مغز انسان شناسایی کرده اند که سکوی ارتباط دو نیمکره است. با این وجود این منطقه در بیشتر افراد در حالت استراحت و فعالیت کم است ..."

این منطقه میانی یک رابط حیاتی است و مانند "پلی" عمل می کند که نیمکره های راست و چپ را بهم مرتبط می کند. زمانیکه این منطقه از حالت استراحت و فعالیت کم به حالت فعال در می آید اطلاعات به طور موثری بین دو نیمکره مبادله می شوند. "من معتقدم که برای بزرگ کردن بچه هایی که در قرن 21 بتوانند اوج بگیرند لازم است تا به این حقیقت پی ببریم که توانایی های ناشناخته و غیر قابل توضیحی وجود دارند. ضروری است که روشهای جدید آموزشی را اجرا کنیم تا این توانایی های خاص رشد کنند."

پروفسور مکوتو شیچیدا (ژاپن)

ویژگیهای منحصر به فرد دیگری از یادگیری مغز کودکان

شاید یکی از فوق العاده ترین مهارتها در آموزش های شیچیدا توانایی خواندن ذهنی باشد. پس از اتمام دوره های مدارس شیچیدا، دانش آموزان این توانایی خارق العاده را فرا می گیرند که با چشمان بسته "بخوانند" و ببینند". این یکی از نشانه هایی است که فعال شدن مغز در حال استراحت و با فعالیت کم را نشان می دهد.

دانش آموزان برای کاهش حواس پرتی معمولا چشمانشان را با پارچه ای می بستند.

این مهارت ممکن است فوق طبیعی به نظر آید(خواندن با ذهن نه با چشم!!!) اما این مهارت صرفا شکلی از توانایی ذاتی کودک و شکلی از تمرین ذهنی است. زمانیکه این توانایی مادرزادی نمایان می شود تمرین لازم است و هر چه تمرین بیشتر شود مغز قویتر خواهد شد.

والدین به دنبال کشف چه چیزی هستند ؟

 رویش طلایی کوچولوها                               
*****کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است*****

لوگو تلگرام مقالات گیف

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید