رویش طلایی کوچولوها
 
آیکن گفتگو با ما آیکن چت ایتا آیکن گفتگو با ما

اصول تغذیه کودکان 5 تا 7 سال

اصول تغذیه کودکان 5 تا 7 سال
در اصل، امروزه اغلب والدین جوان شیوه صحیح تغذیه و بایدها و نبایدهای غذایی را می‌شناسند اما نکته مهم این است که این اصول آشنا، در مورد کودکان ممکن است صادق نباشند مثلا این‌که رژیم غذایی کم‌چرب رژیم مناسبی است ولی برای کودکان نه و جالب است بدانید اغلب دستورهای تغذیه‌ای بزرگسالان برای بچه‌های زیر 5 سال نامناسب است بنابر‌این شاید بد نباشد با اصول اساسی تغذیه کودکان هم آشنا شوید و به‌خصوص، میزان کالری لازم روزانه برای آن‌ها را بدانید، پس با ما در این مطلب همراه شوی   چقدر چربی بخورند؟


بچه‌ها معده کوچکی دارند و نمی‌توانند حجم زیادی از غذا را در آن جای دهند. از طرفی به دلیل این‌که در حال رشد هستند، جنب و جوش آن‌ها زیاد است. پس لازم است که کالری نسبتا زیادی به آن‌ها برسد. رژیم کم‌چرب، برای کودکان بالای 5سال می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما برای کودکان زیر 5 سال مناسب نیست. کودکان زیر 5 سال می‌توانند با مصرف گوشت، شیر کامل و ماهی‌های چرب، چربی مورد نیاز روزانه‌شان را دریافت کرده و از این طریق هم انرژی بدن‌شان را تامین کرده و هم ویتامین‌های محلول در چربی را کسب کنند. دقت کنید این‌که کودکان زیر 5 سال به چربی نیاز دارند، دلیل نمی‌شود تا شما مصرف خوراکی‌هایی مثل چیپس، پفک، بیسکویت و کیک را برای آن‌ها محدود نکنید زیرا چربی موجود در اینگونه خوراکی‌ها یا به‌اصطلاح هله‌هوله‌ها، از نوع بد است و علاوه بر آن هیچ ویتامینی‌ هم در این غذاها وجود ندارد.

   کودکم چند کالری لازم دارد؟


دلیل اصلی چاقی در هر سنی، مصرف کالری زیاد و بیش از مقدار لازم روزانه بدن است. اگر این روند ادامه پیدا کند، شخص وزن اضافه می‌کند. بنابر این بسیار مهم است که هر فرد در روز فقط به مقداری که برای بدنش لازم است کالری دریافت کند و نه بیشتر. هر چند با یک قانون کلی نمی‌توان دقیقا مقدار کالری لازم در روز برای همه را پیش‌بینی کرد اما جدول زیر به شما کمک می‌کند تا میزان تقریبی کالری لازم برای فرزندتان را بدانید. دقت کنید کودکانی که فعالیت کمی دارند، کمتر از مقدار کالری نوشته شده در جدول و کودکانی که فعالیت خیلی زیادی دارند بیشتر از مقدار کالری نوشته شده در جدول لازم دارند. در ضمن این میزان کالری برای آن است که بچه‌ها در وزن طبیعی خودشان باقی بمانند. اگر فرزند شما اضافه‌وزن دارد، یا نسبت به کودکان هم‌سن و سال خودش لاغر است، باید در مورد کالری لازم روزانه او با پزشک یا متخصص تغذیه کودکان مشورت کنید.

   رژیم بد چیست؟ رژیم خوب چیست؟


امروزه ما آن‌قدر به مصرف غذاهای آماده عادت کرده‌ایم که گاهی وقت‌ها برای‌مان خیلی سخت است فکر کنیم اگر این غذاها را مصرف نکنیم، پس چه بخوریم؟! جدول زیر نمونه‌ای از رژیم غذایی نادرست امروزی بچه‌ها را نشان می‌دهد و به شما می‌گوید به جای هر کدام از وعده‌های غذایی بد، چه غذاهای خوبی را می‌توانید جایگزین کنید.

   روزی چقدر نمک؟


مصرف نمک فقط برای سالمندان و آن‌هایی که فشار خون‌شان بالاست ضرر ندارد، بچه‌ها هم باید در مصرف نمک حد اعتدال را رعایت کنند. متاسفانه اغلب هله‌هوله‌هایی که بچه‌ها این روزها به خوردن آن‌ها عادت کرده‌اند، مقدار زیادی نمک دارد و این موضوع باعث می‌شود تا بچه‌ها به خوردن غذاهای شور عادت کنند و ذائقه آنها در آینده نیز با غذاهای شور سازگار شود. غذاهای آماده، بیسکویت‌های شور، سوسیس، کالباس، پنیر، چیپس و پفک اصلی‌ترین منابع رسیدن نمک به بدن کودکان هستند که باید مصرف آن‌ها را برای بچه‌ها کم کرد. اگر برچسب اطلاعات تغذیه‌ای روی هر فرآورده‌ای را بخوانید، می‌توانید با کمک گرفتن از جدول زیر مانع از ورود مقدار اضافی نمک به بدن فرزندتان شوید

   فیبر برای هر سنی خوب نیست!


فیبرها هم اگرچه جزو بهترین خوراکی‌ها هستند اما نه برای بچه‌های زیر 5 سال. فیبرها شکم کوچک این بچه‌ها را پر می‌کنند و مانع از آن می‌شوند که کودک مقدار کافی از غذاهایی را که برای رشد و فعالیتش لازم است دریافت کند اما به مرور که کودک بزرگ‌تر می‌شود، باید مقدار فیبر مصرفی او هم افزایش پیدا کند، به‌طوری که با پایان 5‌سالگی باید مانند بزرگسالان روزانه  5 وعده میوه یا سبزی که منبع خوب فیبر هستند، در برنامه غذایی خود داشته باشد.

کودکان چه غذاهایی نیاز دارند؟ 


خوشبختانه شما با تنظیم یک رژیم غذایی متنوع روزانه که در آن از هر 4 گروه اصلی مواد‌غذایی استفاده شده باشد، می‌توانید فرزندتان را از خطر بروز چاقی دور نگه دارید. برای این منظور باید سعی کنید تا از هر یک از گروه‌های زیر به درستی در تنظیم برنامه غذایی روزانه فرزندتان کمک بگیرید:

گروه نان و غلات: این گروه شامل مواد‌غذایی نشاسته‌ای می‌شود که شامل سیب‌زمینی و ماکارونی هم هست. این گروه به تامین انرژی، فیبر، ویتامین و مواد معدنی برای کودک کمک می‌کند.

گروه میوه‌ها و سبزی‌ها: این گروه علاوه بر تامین ویتامین، فیبر و مواد معدنی، منبع عالی از  آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

گروه شیر و لبنیاتاصلی‌ترین وظیفه شیر و لبنیات تامین کلسیم مورد نیاز کودک برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم است. این گروه همچنین ویتامین، مواد معدنی و پروتئین را برای بچه‌ها تامین می‌کنند

گوشت و جایگزین‌های آن: گوشت، مرغ، ماهی و نیز مواد پروتئینی دیگری مانند تخم‌مرغ و حبوبات در این گروه غذایی قرار می‌گیرند. این خوراکی‌ها علاوه‌بر تامین پروتئین، آهن مورد نیاز بدن کودک را نیز به او می‌رسانند و همچنین ویتامین و مواد معدنی هم دارند.حالا که با این گروه‌ها آشنا شدید، بد نیست با گروه پنجمی هم آشنا شوید که شامل غذاهایی است که کودک‌تان باید از آنها دور نگه داشته شود. این گروه شامل غذاهای چرب و شیرین مثل پفک، چیپس، بیسکویت، شکلات، کیک، نوشابه و دیگر هله‌هوله‌ها هستند که هر چه کودکان کمتر آن‌ها را مصرف کنند بهتر است. این خوراکی‌ها نه تنها مواد مغذی مفیدی در خود ندارند بلکه با کالری زیادی که دارند، موجب چاقی کودکان نیز می‌شوند

 

رویش طلایی کوچولوها
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید