آیکن گفتگو با ما

فلسفه کودک

خلاقیت

همه چیز درباره خلاقیت(بخش نهایی)

به طور کلی خلاقیت فرایندی است که طی زمان ادامه داشته و ابتکار، انطباق‌پذیری و تحقق از خصوصیات بارز آن به شمار می‌آیند و می‌تواند جوابگویی برای مشکلات باشد.
کودک و تفکر

ذهن کودکانه و درک مفاهیم فلسفی

با فلسفه می‌توان به پاسخگویی به حس کنجکاوی طبیعی کودک و همچنین درگیر کردن آن‌ها در یافتن معانی و تعمق بخشیدن به فهم آن پرداخت.
فلسفه برای کودکان و نوجوانان چیست؟

فلسفه برای کودکان و نوجوانان چیست؟

فلسفه برای کودکان (فبک) یا فکرپروری برای کودکان یا P4C یکی از شاخه‌های آموزش فلسفه است که به پرورش قدرت استدلال و تفکر فلسفی در کودکان می‌پردازد.
کودک لوس

سنین مهم برای کودکان 5 تا 7 سالگی است

برای کودکانی که تجربه جدایی امن از والدین را در سنین پایین تر داشته اند، مثلا بدون والدین در خانه اقوام و آشنایان مانده اند یا تجربه رفتن به مهدکودک داشته اند، شروع مدرسه راحت تر است اما برای کودکانی که هرگز تجربه جدایی از والدین را نداشته اند، این تغییر استرس زاست و مدت بیشتری طول می کشد تا خود را با شرایط تطبیق دهند.
تربیت کودک

نقش خانواده در تعلیم و تربیت کودکان انتظار پیشرفت از کودکان

خانواده در تعلیم و تربیت کودکان نقش مهمی را ایفا می کند. یکی از نکات بسیار مهم در خانواده ، ارتباط است ، یعنی والدین باید به روش های صحیح برقراری ارتباط با کودکان، آگاهی لازم را داشته باشند .
فلسفه

فلسفه‌ی کودک و خودشناسی

دوران کودکی، دوران زیرسازی، پی‌گذاری و ریشه‌دوانی وجود آدمی است. تناوری و ثمربخشی نهال وجود آدمی در آینده، بستگی به همِین ریشه‌ها در کودکی دارد. کودک از همان ابتدا خواسته یا ناخواسته در راستای این تناوری در تلاش و تکاپوست. «حس کنجکاوی» سرچشمه‌ی طرح تمام معماهای بزرگ زندگی اوست. این حس عجیب او را به تفکر، پرسش و معماگری می‌کشاند. پرسش پیرامون خود، والدین، دوستان، درختان، دنیا و...
کودک

مهم ترین نیاز عاطفی و روانی کودک در محیط خانواده

چون کودک تجارب اولیه خود را از محیط خانواده کسب می ‏کند، ادراکات و تعبیرات او در پی کسب این تجارب، طرح ریزی می ‏گردد. و تجارب دوران بعد که شباهت‏ هایی به تجارب اولیه دارد، با آنها ارزیابی می‏ شود. این انتقال روش و سلوک افراد، که از روابط خانوادگی سرچشمه می‏ گیرد و بعدا به افراد دیگر منتقل می‏ شود، در ارتباط با دیگران تأثیر به سزائی دارد.
کودک

مامان، میترسم

برخورد صحیح با ترس های دوران کودکی
دعوا

دعواکردن کودکان

وظیفه والدین هنگام دعوا کردن کودکان
کودک لوس

کودک لوس

چه کنیم فرزندمان لوس نشود؟ خواسته هایش حد و اندازه ندارد. از صبر و حوصله هم خبری نیست. کافیست چیزی را بخواهد و برایش فراهم نشود.

فلسفه برای کودکان و نوجوانان چیست؟

​ در اواخر سالهای 1960، زمانیکه متیو لیپمن در دانشگاه کلمبیا واقع درنیویورک او به این فکر افتادم که این کار می بایست در دوران کودکی انجام میگرفت. باید وقتی کودکان و نوجوانان در سن یازده یا دوازدسالگی بودند، یکسری دوره های درسی در خصوص تفکر انتقادی یا حل مساله می گذارندند .

داستان کودکانه فلسفی گلدان خالی

​ در روزگاران قدیم در کشور چین پسری به نام «پینگ» زندگی می‌کرد. پینگ گلها و گیاهان را بسیار دوست داشت. هر چه می‌کاشت، زود جوانه می‌زد و غنچه می‌داد و چیزی نمی‌گذشت که گل و بوته یا درختان میوه به طرز عجیب و معجزه‌آسایی رشد می‌کردند. در آن سرزمین، همة مردم به گلها و گیاهان علاقه زیادی داشتند.همه جا گل کاشته بودند و همیشه بوی معطر گلها در هوا پخش بود.